Proč autor Petr Březina začal psát pohádky?

proc_pisu   Je tu konečně Máj, lásky čas. A láska je jeden z hlavních motivů pohádek. 

   Velmi rád bych vám z pozice autora textů Pohádek zpod Vidoule vyzpovídal, proč muž těsně před čtyřicítkou začne psát pohádky.
 
   Narození mého syna Adámka ve mně – stejně jako u stovek dalších otců – vyvolalo zvýšený pocit odpovědnosti, a to nejenom za jeho život, ale tak trochu i za okolní svět.
 
   I když největším zlořádem dneška je bezesporu agresivita některých států a hamižnost politiků, zaměřil jsem se na relativně dostupnější oblast. Tedy bezprostřední okolí místa, kde žiji se svou rodinou a trávím většinu svého času. Angličtina tomu pěkně říká „sousedství“.
 
   Musím říct, že u nás pod Vidoulí je nespravedlivých, netolerantních, hamižných, závistivých či mstivých lidí opravdu požehnaně. S každým z nich se člověk nemůže hned začít prát, házet po nich dlažebními kostkami nebo stavět barikády. Dobrého souseda těžko hledat a pomoc od pánů v taláru přeci jenom trvá dlouho.
 
   Rozhodl jsem se, že místo čekání, nervování a zmírání mé víry v dobré lidi začnu psát pohádky. Do každé z nich vložím jednoho škodiče, darmošlapa či šizuňka a nechám nad ním zvítězit dobro. A výsledné Pohádky zpod Vidoule mi pak otevřou cestu k lidem, kteří jsou ještě laskaví, dobrosrdeční a šlechetní. Možná, že to bude šance, jak se spojit proti každodenní negaci, která nás obklopuje. Vytvořit si svojí pohádkovou komunitu. Potěšit děti dobrým příkladem a jejich rodičům dát třeba i malou naději.
 
   Jde to pomalu a ztuha. Napsal jsem další desítku pohádek a pokračuji. Pozvolna se ke mně začínají dostávat pozitivní vlny, které naše pohádky rozhoupávají. Lidi to začíná chytat za srdce a rádi se o to podělí se svými nejbližšími. A o to mi jde.
 
   Je přece dobré vědět, že v tom dnešním světě není dobrý člověk sám, že je tu pořád přítomno zastání a spravedlnost. Věřím, že oboje poroste s každou Evičkou či Honzíkem, kteří si Pohádky zpod Vidoule přečtou.
 
   Možná jsem naivní, ale nechci se smířit s myšlenkou, že by zlo vítězilo nad dobrem.
 
Autor textů
 
Petr Březina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *